Konkursy, inicjatywy
Rozmiar czcionki
- Konkurs fotograficzny „Obiektywnie o Drogówce” W związku z obchodami 85-lecia Policji drogowej Komendant Główny Policji zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Obiektywnie o Drogówce”.
- ,,Zapatrzony niechroniony- nieusprawiedliwiony!” Dzisiaj (16.06.) policjanci z kościańskiej drogówki, dzielnicowi oraz policjanci ds. nieletnich prowadzili akcję informacyjno- edukacyjną ,,Na Drodze Patrz i Słuchaj” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze pt. ,,Zapatrzony niechroniony- nieusprawiedliwiony!”. Mundurowi informowali o zmianach w przepisach ruchu drogowego obowiązujących od 1 czerwca br.
- Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie. Niemniej jednak policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem.
- Dla każdego jest miejsce na drodze To już kolejna edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Dla każdego jest miejsce na drodze”, której odbiorcami są zarówno kierujący pojazdami, jak też piesi.
- „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawiają, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i mają wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.
- "Świeć przykładem - bądź widoczny" Z dnia na dzień zmrok zapada coraz wcześniej, towarzyszą nam ciemne poranki, a mgła i opady deszczu nie należą do rzadkości. Czynniki te jednoznacznie zwiastują nadchodzący okres jesienno-zimowy. W trakcie jesieni i zimy warunki panujące na drogach ulegają pogorszeniu i znacząco przekładają się na stan bezpieczeństwa. Właśnie wtedy osobami szczególnie narażonymi na udział w zdarzeniach drogowych są piesi.
- FAKT: Najwięcej wypadków drogowych powodują kierujący pojazdami Blisko 89 % wypadków drogowych zaistniałych podczas wakacji ubiegłego roku spowodowali kierujący pojazdami. Prawie 5% wypadków nastąpiło z winy pieszych, a w ok. 1 % przypadków odnotowano współwinę uczestników zdarzenia. Pozostałe 5% to wypadki do których doszło z innych przyczyn, w tym m.in. stan techniczny pojazdu, stan drogi, pożar pojazdu, zwierzęta na drodze, utrata przytomności przed wypadkiem. W przypadku kierujących pojazdami, zdecydowaną większość stanowili kierowcy samochodów osobowych (69%), ciężarowych (9%), rowerów (9%), czy motocykli (6%).
- FAKT: W wypadkach drogowych najwięcej osób ginie na drogach krajowych Mimo, że drogi krajowe stanowią zaledwie ok. 5% całej sieci dróg publicznych w Polsce, to właśnie na tych drogach ginie najwięcej osób w wypadkach drogowych.
- MIT: Do wypadków drogowych dochodzi najczęściej na skrzyżowaniach dróg? Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej na skrzyżowaniach dróg. Dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji przedstawiają to w zupełnie innym świetle.
- Fakt: W weekendy dochodzi do największej liczby wypadków Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. To okres, w którym na drogach wzmaga się ruch związany ze zorganizowanymi bądź indywidualnymi wyjazdami na wymarzony wypoczynek. Analiza wypadków, do których doszło w wakacje 2018 roku w ujęciu poszczególnych dni tygodnia pozwala na stwierdzenie, że weekendy były najbardziej niebezpiecznymi okresami na drogach.