Poznaj zło/Porady prewencyjne
Rozmiar czcionki
- Bankowcy dla cyberedukacji: Metoda na wnuczka w nowej odsłonie Czy istnieje unowocześniona metoda na wnuczka – niestety tak. W dzisiejszych czasach przestępcy używają sztucznej inteligencji po to, żeby wygenerować głos brzmiący identycznie jak dzwoniący do nas wnuczek lub wnuczka. Niestety takiemu oszustwu uległa moja sąsiadka, przemiła starsza pani, ale bardzo łatwowierna. Zadzwonił do niej bardzo zrozpaczony wnuczek, że zaraz wyłączą mu telefon i internet, bo zabrakło mu środków na opłacenie rachunków. Oczywiście co robi babcia? Ulega emocjom. Chcąc pomóc natychmiast, babcia podaje wnuczkowi wszystkie kody do swojego konta, by mógł od razu zapłacić zaległy rachunek. A rzekomy wnuczek czyści konto do zera.
- Bankowcy dla cyberedukacji: Ataki na aplikacje mobilne „Ostatnio niegłupie hasło wpadło mi w oko. Jeśli dziś nie masz czasu pomyśleć, jurto możesz nie mieć kasy. Moja znajoma sporo pracuje, ale lubi zwiedzać świat. Przed wakacjami była taka akcja: dostała maila z linkiem do aplikacji służącej do rezerwacji podróży. Ten link prowadził jednak do sklepu z fałszywymi aplikacjami. Miały tam być tanie, fajne oferty. Rzuciła tylko okiem i zainstalowała tę apkę z fałszywego sklepu. Jak się okazało, ta aplikacja to było złośliwe oprogramowanie i jakiś drań zdobył jej dane do logowania się do banku i przechwycił dane do jej konta. Wyczyścili jej konto do cna!” – opowiada Zbigniew Buczkowski w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
- Bezpieczny Sylwester i Nowy Rok – Ostrożnie obchodź się z fajerwerkami! Już niedługo zabawa sylwestrowa, wielkie odliczanie do Nowego Roku, huk petard oraz toasty. Jeśli już zdecydujemy się na używanie wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że tylko w połączeniu z zachowaniem szczególnej ostrożności i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, będziemy mogli cieszyć się nadchodzącym Nowym 2025 Rokiem. Bezpieczeństwo nasze i najbliższych w dużej mierze zależy od nas samych. Niestety niewłaściwe używanie środków pirotechnicznych potrafi poważnie zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu, a także być przyczyną pożarów. Bądźmy odpowiedzialni!
- #JestemTuCZEKAM - jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, potrzebującą pomocy? Kiedy mówimy o zaginięciach osób powyżej 65 roku życia zawsze musimy liczyć się z tym, że powodem takiej sytuacji może być stan zdrowotny seniora: problemy z pamięcią i koncentracją, mniejsza uważność, trudności w poruszaniu się, zwiększona męczliwość. Wszystkie te symptomy w połączeniu z zagubieniem się naszego podopiecznego, zwiększają ryzyko zagrożenia jego życia i zdrowia. Bardzo ważne, aby w takiej chwili pomoc przyszła w odpowiednim momencie.
- #JestemTuCZEKAM – co zrobić, aby zapobiec zaginięciu seniora? Liczba seniorów w naszym społeczeństwie stale wzrasta. Często są to osoby wymagające naszej doraźnej lub stałej opieki. Na problemy związane z poruszaniem się, nakładają się też inne trudności, związane z chorobami typowymi dla wieku zaawansowanego. Mogą one powodować zaburzenia pamięci i orientacji, a w konsekwencji doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu, np. w przypadku zaginięcia takiej osoby. W kolejnej odsłonie kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM zainicjowanej przez Komendę Główną Policji postaramy się dostarczyć Państwu informacji i wskazówek, które mogą zapobiec tym tragicznym zdarzeniom.
- Nowe działania w ramach akcji społecznych #ZnamTeNumery i #DzielnicaBEZstrachu Wydarzenia ostatnich dni wykazały, że nawet podczas tak dramatycznej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w południowo-zachodniej Polsce przestępcy nie mają żadnych skrupułów i wykorzystują każdą okazję celem realizacji swoich niegodziwych zamiarów. Stąd też obiektywnie stwierdzić należy, iż niezbędne jest prowadzenie systemowych działań edukacyjno-informacyjnych mających na celu ochronę najwrażliwszych grup społecznych i ich najbliższych. Policja dostrzega te oczekiwania poszukując nowych i skutecznych metod działania oraz partnerów cechujących się wrażliwością społeczną, a jednocześnie otwartych do podjęcia tego rodzaju wyzwania.
- Bankowcy dla cyberedukacji: Uważaj na oszustwa „na pracownika banku”! Pracownik banku, który dzwoni do Ciebie z numeru Twojego banku może okazać się cyberprzestępcą? Scenariusze mogą się zmieniać, ale cel jest ten sam – kradzież pieniędzy przez zmanipulowanie klienta, że działa w porozumieniu z pracownikiem banku. W dobie rosnącej liczby cyberataków, zachowanie ostrożności i świadomości zagrożeń jest kluczowe dla ochrony prywatnych danych i bezpieczeństwa w sieci.
- BEZPIECZNE ZAKUPY PRZEDŚWIĄTECZNE Rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach. Pochłonięci przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie. Jak co roku przed świętami policjanci radzą, jak bezpiecznie robić zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz aby zachować w tym czasie szczególną ostrożność i uniknąć problemów.
- BANKOWCY DLA CYBEREDUKACJI: UWAŻAJ NA SUPER OKAZJE W INTERNECIE! Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków we współpracy z Policją. Celem kampanii jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi.
- UWAŻAJ NA PRÓBY WYŁUDZENIA KODÓW DO WPŁAT WYSYŁANYCH Z MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH! Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji ostrzegają!