Stoisko profilaktyczne- ,,Wiem - nie biorę! Narkotyki i dopalacze zabijają"
W poniedziałek, po południu, wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Kościanie przygotowaliśmy dla mieszkańców stoisko profilaktyczne pn ,,Wiem- nie biorę! Narkotyki i dopalacze zabijają” przy Komendzie Powiatowej Policji w Kościanie. Celem działania było edukowanie mieszkańców o szkodliwości środków odurzających, konsekwencjach zdrowotnych, społecznych i prawnych oraz informowanie, gdzie można uzyskać pomoc. Na stoisku można było zapoznać się z walizkami edukacyjnymi, broszurami, alkogoglami oraz smokelyzerem.
Kościańskie policjantki Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz panie z Sanepidu w Kościanie, na stoisku profilaktycznym, dostępnym dla mieszkańców od godziny 16:30 do godziny 19:00, rozmawiały z odwiedzającymi na temat wszelkiego rodzaju używek, w tym: narkotyków, dopalaczy, papierosów, e-papierosów i alkoholu. Podczas rozmów informowały o szkodliwości, konsekwencjach zdrowotnych, społecznych i prawnych oraz wskazywały, gdzie można szukać pomocy. Dla mieszkańców dostępne były:
- walizki edukacyjne — prototypy środków odurzających, a także przedmioty, które służą do zażywania lub ukrywania narkotyków, a z pozoru wyglądają jak przedmioty codziennego użytku.
- smokelyzer- urządzenie pokazujące zawartość dwutlenku węgla w płucach, dzięki któremu osoby palące papierosy mogły sprawdzić poziom zanieczyszczenia płuc.
- alkogoogle- które stymulują zaburzenia, jakich doznaje osoba po spożyciu alkoholu: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, problemy z zachowaniem równowagi.
- ulotki i broszury informacyjne.
Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
- wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
- złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
- stany euforyczne, gadatliwość, a następnie otępienie i apatia;
- zmiana nawyków żywieniowych- brak apetytu lub objadanie się;
- kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
- próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
- nieuzasadnione ataki złości, agresji;
- wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
- wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
- pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
- zmiana zapachu ciała.
Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.