Prewencja informuje

Rozmawiali o odpowiedzialności prawnej i zagrożeniach

Policjantka zajmująca się zagadnieniami z zakresu profilaktyki spotkała się z kandydatami oraz osobami pełniącymi funkcję rodziny zastępczej. Okazją do tego było szkolenie organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie. Policjantka przedstawiła zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, tematykę uzależnienień oraz zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży.

 W poniedziałek po południu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie odbyło się szkolenie z kandydatami oraz osobami pełniącymi funkcję rodziny zastępczej. W trakcie spotkania policjantka zajmujacą się profilaktyką społeczną, omówiła tematy związane z uzależnieniami, cyberzagrożeniami oraz profilkatyką.

Rodzice zastępczy mogli dokładnie zapoznać się z kwestią odpowiedzialności swoich podopiecznych. Dla wielu osób ,,pełna odpowiedzialność karna” jest jednoznaczna z pełnoletniością, czyli ukończeniem 18 lat, jednak w świetle polskiego prawa pełną odpowiedzialność nabywa się w chwili ukończenia 17 lat. Granica wiekowa 18 lat obowiązuje w przypadku zagrożenia demoralizacją, czyli niedostosowania do obowiązujących norm społecznych, np. nieralizacji obowiązku szkolnego, palenia wyrobów tytoniowych, spożywania alkoholu czy przebywania poza domem w porze nocnej bez opieki. 

Wszystkie kwestie prawne dot. dzieci i młodzieży reguluje Ustawa z 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (z późniejszymi zmianami), Ustawa o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich z 1982r. oraz Deklaracja Praw Dziecka.

Policjantka na spotkaniu omówiła również najczęstsze przyczyny zachowań ryzykonych u dzieci i młodzieży, wykazując, że są one powiązane z popełnianiem czynów karalnych, przejawianiem demoralizacji, czy sięganiem po używki przez nieletnich. Omówione zostały także kwestie zagrożeń związanych z siecią Internet, w tym: kontakty z nieznajomymi, satalking, utrata poufnych danych oraz przemocy werbalnej, w tym ,,hejtu”.

Po części teoretycznej rodzice zastępczy mogli zapoznać się z walizką ,,Dragbox”- prototypami środków odurzających oraz walizką z gadżetami służącymi do zażywania czy przechowywania narkotyków i dopalaczy. Przekonali się, że niepozornie wyglądająca piłeczka golfowa, czy jojo, może okazać się np. młynkiem do marihuany, czy schowkiem.

Każdy z uczestników otrzymał również materiały profilaktyczne w postaci poradników, które zostały wydane dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kościanie.

 

opr. sierż. sztab. Paulina PIechowiak

Powrót na górę strony