Pod lupą użytkownicy jednośladów i urządzeń transportu osobistego
W odpowiedzi na rosnącą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych i rowerzystów, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego dwukrotnie przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo użytkowników jednośladów oraz urządzeń transportu osobistego. Funkcjonariusze ujawnili łącznie 74 wykroczenia, które naruszały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Niestety w ostatnim czasie na wielkopolskich drogach odnotowuje się wzrost dynamiki przypadków poruszania się rowerami, których konstrukcja jest niezgodna z przepisami określonymi w ustawie PRD. Dopełnieniem tych niekorzystnych tendencji są negatywne zachowania użytkowników rowerów, hulajnóg, urządzeń transportu osobistego (UTO) oraz urządzeń wspomagających ruch (UWR). Dotyczy to przekraczania prędkości, korzystania z poszczególnych części drogi niezgodnie z warunkami poruszania się, nieprzestrzegania przepisów dotyczących zachowania wobec pieszych, wyprzedzania czy postoju.
Biorąc powyższe pod uwagę w dniach 14 i 21 maja br. przeprowadzone zostały wzmożone działania ukierunkowane na kontrolę poruszania się po drogach tych właśnie użytkowników.
W trakcie działań skontrolowano 72 rowerzystów, 10 osób korzystających z hulajnóg elektrycznych oraz 1 użytkownika urządzenia wspomagającego ruch. Policjanci odnotowali szereg nieprawidłowości – zdecydowana większość dotyczyła nieprawidłowego korzystania z drogi oraz przejeżdżania przez przejścia dla pieszych. Łącznie podczas akcji ujawniono 74 wykroczenia popełnione przez użytkowników jednośladów i UTO. Podczas kontroli sprawdzano również stan trzeźwości kierujących.
Takie działania są ważnym elementem profilaktyki i mają na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale również edukowanie użytkowników nowych form transportu – tak, aby korzystanie z nich było bezpieczne zarówno dla nich, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Czym są UTO i UWR?
• UTO (urządzenia transportu osobistego) to m.in. elektryczne hulajnogi, deskorolki elektryczne czy segwaye – czyli pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym, służące do przemieszczania się, zazwyczaj jednoosobowe, bez siodełka.
• UWR (urządzenia wspomagające ruch) to z kolei sprzęt niewyposażony w silnik, który wspiera poruszanie się pieszego – np. tradycyjne hulajnogi, rolki, wrotki czy deskorolki. Osoby korzystające z UWR uznawane są za pieszych i powinny poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych.