Ciekawe informacje

10 września – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Data publikacji 10.09.2024

Co roku 10 września obchodzony jest „Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom”. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i ma stanowić wsparcie psychologiczne dla osób w kryzysie. Pamiętajmy, że każdy z nas może wyciągnąć pomocną dłoń do osoby w kryzysie i wesprzeć ją w trudnym momencie.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom – dzień, który przypomina nam o znaczeniu empatii, wsparcia i zrozumienia. Samobójstwo to wciąż tabu, a jednak dotyka milionów ludzi na całym świecie. W

Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby.
Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych.. Gdy ludzie doświadczają kryzysu, często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy. Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie kryzysu i utrwala fałszywe przekonanie, że nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

Nie bójmy się mówić o trudnych emocjach, smutku czy lęku. Każdy z nam może odegrać kluczową rolę, oferując wsparcie, otwarcie i gotowość do rozmowy. Czasem zwykłe „jak się czujesz?” może mieć ogromne znaczenie. Pamiętaj, że nie jesteś sam i że są ludzie, którzy chcą Ci pomóc. Nie wahaj się poprosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz.

Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy lub wiesz o osobie, której jest ona potrzebna, zadzwoń pod numer:

- 800 70 2222 Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym

- 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Człowieka

- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

- 116 123 Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych

- 22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zaufania prowadzony przez Fundację ITAKA.

- 112 Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia

Jeden telefon może uratować życie. Nie bójmy się o nią prosić.

 

Powrót na górę strony