Spotkanie w Śmiglu pn. ,,Czy Twoje dziecko bierze używki?" - Zareaguj nim będzie za późno...
12 sierpnia w godzinach 14:00-15:00 w Sali Klubowej Centrum Kultury w Śmiglu, odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne skierowane do pedagogów, nauczycieli oraz rodziców. Spotkanie, zorganizowane dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Śmiglu oraz Zastępcą Burmistrza Śmigla, było inauguracją tygodniowych działań profilaktyczno-edukacyjnych dotyczących uzależnień. Uczestnicy mogli się zapoznać z walizkami edukacyjnymi oraz symptomami zażywania substancji odurzających.
Spotkanie, które odbyło się w Sali Klubowej Centrum Kultury w Śmiglu, otworzył Zastępca Burmistrza, a zarazem Przewodniczący GKRPA Marcin Jurga. Policjantka Zespołu ds. Nieletnich i Patologii przeprowadziła prelekcje dla uczestników spotkania, dotyczącą zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży, omówiła rodzaje narkotyków oraz symptomy ich zażywania, poinformowała, gdzie można uzyskać wsparcie i pomoc. Podczas spotkań przy pomocy walizek edukacyjnych, policjantki pokazały jak mogą wyglądać środki odurzające, a także przedmioty, które służą do zażywania lub ukrywania narkotyków, a z pozoru wyglądają jak przedmioty codziennego użytku.
Kolejne spotkanie odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 12:00 w Tlenowni w Czempiniu, na które serdecznie zapraszamy.
Pierwsze próby z narkotykami, dopalaczami i innego rodzaju używkami dziecko zwykle skutecznie ukrywa przed dorosłymi. Jeśli masz dobry kontakt z dzieckiem/uczniem, będzie Ci łatwiej rozpoznać wszelkie zmiany w jego zachowaniu i wyglądzie. Naszą uwagę powinny zwrócić zmiany:
- w zachowaniu, takie jak: agresja, huśtawki nastrojów, napady lęku, kłopoty w szkole, ospałość lub wręcz przeciwnie nadmierne pobudzenie, ucinanie rozmów, izolowanie się w pokoju, późne powroty i nagłe wyjścia, kłopoty z pamięcią i koncentracją.
- w wyglądzie: szybka utrata wagi lub wzrost wagi, przewlekły katar, nowy styl ubierania, przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone oczy, ślady po ukłuciach, wysypka na ciele i problemy skórne.
- narkotyki lub przybory do ich zażywania: foliowe woreczki z zapięciem strunowym z proszkiem, tabletkami lub suszem roślinnym, bibułki, fifki, rurki szklane, foliowe zawiniątka, różne opakowania po lekach.
Warto zwrócić uwagę na oczy, które pod wpływem substancji odurzających zwężają się lub nadmiernie rozszerzają, mogą łzawić, być przekrwione i zaczerwienione.
PAMIĘTAJ!
Już jednorazowe zażycie narkotyków lub dopalaczy może doprowadzić do uzależnienia i spowodować nieodwracalne skutki dla naszego organizmu. Badania pokazują, że takie zmiany mogą nagle pojawić się po roku, czy kilku latach w postaci depresji, problemów emocjonalnych, psychicznych, a nawet choroby dwubiegunowej, czy schizofrenii.
Zażywanie narkotyków tylko pogłębia stan, w którym się znajdujemy, jeżeli jesteśmy przygnębieni, może spowodować depresję,a jeżeli jesteśmy źli, to może spowodować nadmierną agresje, nawet autoagresję. Narkotyki i dopalacze powodują same problemy, w tym :zdrowotne, społeczne i prawne.
,,WIEM- NIE BIORĘ! NARKOTYKI I DOPALACZE ZABIJAJĄ”