Ciekawe informacje

23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją

Data publikacji 23.02.2024

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Depresji – podstępnej choroby, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, niezależnie od płci, czy zawodu jaki wykonuje. Celem obchodów tego dnia jest zwiększenie świadomości zaburzeń psychicznych w społeczeństwie, propagowanie wiedzy na temat objawów choroby, odpowiednich reakcji oraz możliwych terapii.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze, z którymi policjanci podczas służby spotykają się niemal codziennie. W 2023 r. w związku z tym kościańscy policjanci interweniowali, aż 133 razy (2021r. - 90, 2022r. 106). Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.

Pamiętaj!

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych zamieszczonych poniżej.

Jeśli jesteś świadkiem, że ktoś próbuje odebrać sobie życie lub czyjeś zachowanie wskazuje na to, że może popełnić samobójstwo — reaguj! Natychmiast dzwoń na numer alarmowy 112.

- 800 70 2222 Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym

- 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Człowieka

- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

- 116 123 Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych

- 22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zaufania prowadzony przez Fundację ITAKA.

- 112 Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia

Jeden telefon może uratować życie. Nie bójmy się o nią prosić.

Powrót na górę strony