W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO BABCI I DZIADKA
22 stycznia br. z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka” dzielnicowy wraz z policjantami ds. profilaktyki prowadzili działania prewencyjne pod kątem bezpieczeństwa osób starszych. Mundurowi wraz z życzeniami wręczali seniorom poradniki, elementy odblaskowe oraz słodki upominek. Przestrzegali również przed czyhającymi zagrożeniami.
Policjanci prowadzili działania pod obiektami handlowymi na terenie Kościana. W trakcie rozmów z seniorami zwracali szczególną uwagę na działanie oszustów, bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i w ruchu drogowym. Seniorzy bardzo chętnie słuchali porad i wymieniali swoje spostrzeżenia z policjantami. Każdy z nich otrzymał ulotki profilaktyczne oraz element odblaskowy w postaci opaski oraz słodki upominek.
Wszystkim seniorom życzymy przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa!
Ponieważ Seniorzy to szczególna grupa, która jest narażona na działania różnych przestępców, a co jakiś czas słyszymy o oszuście, który wykorzystał dobre serce seniora i pozbawił go oszczędności życia. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami:
JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI?
- Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu lub przyjścia osoby nieznajomej z prośbą o pieniądze, udzielenie pożyczki należy zawsze:
- Poinformować o takiej sytuacji Policję.
- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Potwierdzić informację u członków rodziny. Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia w rzeczywistości.
- Oszuści coraz częściej oszukują na. „policjanta”. Dzwonią i podają się za policjanta ścigającego przestępców i proszą o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać. Informują również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela. Oszuści próbują również wyłudzić pieniądze twierdząc, że ktoś z bliskich został aresztowany i potrzebne są pieniądze na kaucje, aby osoba ta została uwolniona.
Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane.
- Sprawcy mogą również próbować dostać się do mieszkania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju towarów lub zaoferowania tańszego abonamentu, np. za telefon lub prąd. Pamiętajmy, aby wszystkie umowy zawierać bezpośrednio w lokalu przedsiębiorstwa, daje nam to możliwość weryfikacji pracownika. Ważną informacją dla nas jest to, że w ciągu 14 dni możemy odstąpić od umowy zawartej na odległość (telefonicznie) lub poza lokalem przedsiębiorstwa.
- We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia dzielnicowemu.
- Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania.