Ciekawe informacje

,,Znalezione- nie kradzione?" - czy aby na pewno?

Data publikacji 07.07.2023

Wśród społeczeństwa nadal funkcjonuje powiedzenie: „Znalezione – nie kradzione”. Powiedzenie to jest błędne, gdyż nie zwalnia nas z odpowiedzialności karnej. Przekonał się o tym 35-letni mężczyzna, który znalazł kartę płatniczą, ale zamiast zwrócić ją właścicielce, postanowił wykorzystać sytuację.

30 czerwca br., do kościańskiej komendy Policji zgłosiła się mieszkanka miasta, informując o przywłaszczeniu jej karty płatniczej i dokonaniu nieautoryzowanych płatności, przy jej użyciu, w kilku sklepach na terenie Kościana – na łączną kwotę 245,33 złotych. Właścicielka zablokowała kartę, uniemożliwiając sprawcy dalszą kradzież pieniędzy z konta. Do zgubienia karty płatniczej doszło w godzinnach rannych, gdy kobieta udała sie do pracy, jednak fakt ten odkryła, gdy okazało się, że ktoś dokonał nią kilku płatności. Sprawą zajęli się kościańscy kryminalni, którzy po wnikliwej analizie zebranych informacji i nagrań z monitoringów, wytypowali mężczyznę podejrzanego o dokonanie tych przestępstw.

Sprawcą okazał się 35-letni mieszkaniec gm. Śmigiel. Śledczy ustalili, że zatrzymany 7-krotnie płacąc za towar w różnych punktach usługowych, m.in. sklepach spożywczych, posłużył się przywłaszczoną kartą bankomatową. Mężczyzna zdawał sobie sprawę, że za płatności do 50 zł nie jest wymagany kod ,,pin” i bez problemu zapłaci zbliżeniowo. 35-latek usłyszał już 7 zarzutów kradzieży z włamaniem, do których się przyznał i złożył wyjaśnienia. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje Sąd Rejonowy w Kościanie. Tego typu przestępstwo, bez względu na wypłaconą kwotę pieniędzy, jest przestępstwem, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W przypadku kradzieży lub przywłaszczenia karty bankomatowej i wykorzystania jej do wypłaty pieniędzy lub płatności środkami, które się na niej zdajdują, odpowiadamy za przestępstwo kradzieży z włamaniem.

Przypominamy, że żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Osoba, która zabiera i nie oddaje znalezionego mienia np.: portfela, telefonu czy plecaka staje się sprawcą wykroczenia lub przestępstwa. W obu jednak przypadkach o winie i karze orzeka sąd. Określają to następujace przepisy prawa: kodeks cywilny: art. 183.§ 1, kodeks karny: art. 284 § 1 i kodeks wykroczeń: art. 119 § 1.

 

Powrót na górę strony