Zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc
To, że motto „Pomagamy i chronimy” jest wśród policjantów aktualne, udowodnili funkcjonariusze z Posterunku Policji w Czempiniu, którzy pomogli kobiecie w walce o życie mężczyzny, który chwilę wcześniej targnął się na swoje życie. Ich błyskawiczna reakcja pozwoliła uniknąć tragedii. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.
Policjanci wiedzą jak ważna jest szybka reakcja na zgłoszenie, gdzie ktoś próbuje popełnić samobójstwo. W chwili zagrożenia ludzkiego życia, w grę wchodzi każda upływająca sekunda. 27 października br. około godziny 16:55, dyżurny kościańskiej komendy otrzymał zgłoszenie o próbie targnięcia się na życie przez mężczyznę. Natychmiast w to miejsce wysłał policjantów z Posterunku Policji w Czempiniu – asp. szt. Adama Kaźmierczaka i mł. asp. Romana Borysiaka. Dotarli na miejsce w ostatniej chwili. Na miejscu zastali wiszącego na lince mężczyznę oraz podtrzymującą go kobietę, wołającą o pomoc, która przybyłą chwilę wcześniej po otrzymaniu wiadomości pożegnalnej. Jeden z policjantów podbiegł do kobiety i pomógł dźwignąć mężczyznę do góry, a drugi z policjantów odciął linkę. Po odcięciu linki mężczyźnie została udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna przez policjantów, którzy monitorując jego stan do czasu przyjazdu wezwanej na miejsce zespołu pogotowia ratunkowego. Po opatrzeniu mężczyzna został przewieziony na oddział ratunkowy szpitala.
Podziękowania należą się też zgłaszającej kobiecie, dzięki której policyjna pomoc dotarła na czas. To ważne, aby najbliższe otoczenie takich osób reagowało na niepokojące sygnały. Należy pamiętać, że osoby, które znajdują się w stanie kryzysu psychicznego, potrzebują wsparcia osób najbliższych, a także specjalistów. Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy lub wiesz o osobie, której jest ona potrzebna, zadzwoń pod numer :
- 800 70 2222 Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
- 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Człowieka
- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 116 123 Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
- 22 484 88 01 Antydepresyjny Telefon Zaufania prowadzony przez Fundację ITAKA.
- 112 Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia
Jeden telefon może uratować życie. Nie bójmy się o nią prosić.