WSPÓLNIE BEZPIECZNI - Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa
Policjanci z Kościana we wrześniu 2021r. przystąpili do projektu Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa, której pomysłodawcą i inicjatorem jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie. W projekcie biorą udział dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 w Kościanie oraz Zespół Szkół w Krzywiniu. We współpracy z PSP z Kościana, od września do grudnia 2021r., przeprowadzono zajęcia wśród uczniów klas 4-6, w których wzięło udział łącznie 286 osób.
Projekt ,,Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa” zwraca szczególną uwagę na potrzebę kształtowania wśród dzieci i młodzieży prawidłowych postaw, w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim udzielania pierwszej pomocy. Akademia Bezpieczeństwa ma na celu łamanie barier i strachu przy udzielaniu pierwszej pomocy metodą resuscytacji krążeniowo - oddechowej oraz z wykorzystaniem defibrylatora AED.
W ramach przedsięwzięcia szkoły, policjanci i strażacy otrzymali różne zestawy pomocy dydaktycznych składające się np. z fantoma instruktażowo- szkoleniowego przeznaczonego do ćwiczenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej, defibrylatora szkoleniowego AED, mobilnego miasteczka ruchu drogowego, czy plecaka medycznego. Zestaw, który otrzymali policjanci, był wykorzystywany nie tylko z uczestnikami akademii, ale także podczas festynów i innych działań profilaktycznych, w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ratowania życia i zdrowia.
Każde spotkanie z uczniami składało się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Dzieci najpierw uczestniczyły w prelekcji dot. zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktów i zachowań z osobami ,,obcymi”, cyberzagrożeń, numerów alarmowych oraz informacji kiedy należy dzwonić i jakie informacje trzeba przekazać. Była to także okazja do zapoznania się zawodem policjanta i strażaka.
W trakcie zajęć praktycznych policjanci i strażacy uczyli jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak zachować się na miejscu zdarzenia. Zwrócili uwagę na to, że najważniejsze zawsze jest ich własne bezpieczeństwo, następnie ustalenie okoliczności, osób poszkodowanych, wezwanie pomocy oraz przystąpienie, w razie potrzeby do resuscytacji. Dzieci przy pomocy fantoma ćwiczyły RKO, mogły użyć defibrylatora AED, nauczyć się pozycji bocznej bezpiecznej oraz przećwiczyć wszystkie czynności. Policjanci przygotowali także tor, który trzeba było pokonać slalomem w alkohologach, które powodują zaburzenia równowagi, perspektywy widzenia i postrzegania odległości. Miało to na celu uświadomienie dzieciom jakie niebezpieczeństwo może powodować uczestnik ruchu drogowego będący w stanie nietrzeźwości. Takie nieodpowiedzialne osoby mogą przejechać na czerwonym świetle, nie zatrzymać się lub stracić panowanie nad pojazdem. Policjanci kilkukrotnie powtarzali dzieciom, aby zawsze upewniły się, że pojazdy się zatrzymają lub czy nic nie nadjeżdża, gdy przechodzą przez ulicę. Strażacy przekazali dzieciom wiedzę dot. gaszenia pożaru, używania gaśnicy oraz zachowania się w sytuacji niebezpiecznej. Wszystkie dzieci na zakończenie spotkań otrzymały odblask oraz certyfikat ukończenia Leszczyńskiej Akademii Bezpieczeństwa.
Szkoły biorące udział w projekcie, kontynuują naukę udzielania pierwszej pomocy w ramach zajęć szkolnych, aby utrwalić zdobytą wiedzę i umiejętności.