OSZUSTWA "NA WYPADEK" i ,,POLICJANTA” - BĄDŹ OSTROŻNY!
Prosimy Państwa o rozwagę i weryfikację informacji, które otrzymujemy przez telefon, czy Internet. W dniu wczorajszym 64-letnia kobieta i 69-letni mężczyzna mieszkańcy woj. wielkopolskiego padli ofiarą oszustów. Kobieta przekazała 200 tys. złotych chcąc pomóc synowej, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pieniędzy na kaucję. Pamiętajmy, ani policja ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie dzwoni w celu otrzymania pieniędzy.
W dniu 18.08.2020r. do małżeństwa z powiatu pilskiego zadzwonił nn sprawca, który poddając się na funkcjonariusza Policji powiedział, że ich synowa spowodowała wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Mężczyzna poinformował ich, że potrzebne są pieniądze na kaucje, aby synowa uniknęła więzienia.
Kobieta przygotowała 200 tysięcy złotych. Po pieniądze do miejsca zamieszkania miał przyjść policjant. O umówionej godzinie zjawił się nn mężczyzna podając się za policjanta, odebrał pieniądze, po czym opuścił mieszkanie. Dopiero po jakimś czasie pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali oszukani.
Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Podszywają się m.in. za: policjanta, pracownika służb medycznych, funkcjonariusza CBŚ, pracownika energetyki, pracownika gazowni, ubezpieczyciela, itp.
Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.
Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112