Kierowco! Czerwone oznacza STOP! - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Kierowco! Czerwone oznacza STOP!

Data publikacji 20.09.2019

Każdy przedszkolak wie, że czerwone światło na sygnalizatorze oznacza STOP, zatrzymaj się! Niestety wielu dorosłych uczestników ruchu zapomina o tej zasadzie, narażając swoje zdrowie i życie. W ciągu kilku ostatnich dni otrzymaliśmy zgłoszenia, które dotyczyły kierowców wjeżdżających na przejazd kolejowy gdy sygnalizacja już zaczęła ostrzegać o zbliżającym się pociągu. Kierujący pojazdami kontynuowali jazdę nawet gdy zapory zaczęły się opuszczać.

Kierujący pojazdami wjeżdżali na przejazd kolejowy w momencie, gdy na sygnalizatorze błyskało już czerwone światło. Nie zniechęcało to kierowców, którzy kontynuowali jazdę. Sprawcy wykroczeń zostali już ustaleni i ukarani mandatami karnymi.

Wiele przejazdów kolejowych jest obsługiwanych automatycznie. Zapory zaczynają opadać dopiero po kilku sekundach od pierwszego błysku czerwonego światła na sygnalizatorze. Mimo kilku sekund odstępu, kierowcy kontynuują jazdę pod zamykające się zapory, popełniając poważne wykroczenie. Dochodzi również do sytuacji, gdzie pojazdy zatrzymują się "uwięzione" na przejeździe kolejowym.

Ponieważ kierowcy lekceważąco podchodzą do przestrzegania zakazu wjazdu gdy pali się czerwone światło, w najbliższych dniach policjanci ruchu drogowego oraz prewencji obejmą szczególnym nadzorem przejazdy kolejowe na terenie naszego powiatu. W przypadku ujawnienia wykroczeń związanych z niestosowaniem się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem wjeżdżającym za sygnalizator, kierowca musi liczyć się z mandatem karnym w kwocie od 300 do 500 zł.

Kierowcom przypominamy, że znaczna część przejazdów kolejowych jest monitorowanych. Pamiętaj, że zapalone lub migające (na przejazdach kolejowych) czerwone światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu czy to na skrzyżowanie dróg czy na przejazd kolejowy.

Kiedys szczęścia może zabraknąć i dojdzie do tragedii.

  • Na zdjęciu widać sygnalizator na przejeździe kolejowym.
  • Na zdjęciu widać sygnalizator na przejeździe kolejowym.