Holenderscy policjanci przestrzegali młodzież
Wczoraj (14.06.) w Kościańskim Ośrodku Kultury młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spotkała się z funkcjonariuszami holenderskiej Policji. Akcję „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii” organizuje od kilku lat Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji wspólnie z holenderską Policją. Celem spotkania było zwiększenie świadomości wśród osób planujących wyjazd w celach zarobkowych do Holandii i uświadomienie zagrożeń związanych z handlem ludźmi.
Na zaproszenie Starosty Kościańskiego i Komendanta Powiatowego Policji w Kościanie w czwartkowy poranek koledzy z holenderskiej Policji na spotkaniu z młodzieżą opowiadali o zagrożeniach związanych z nieprzemyślanym wyjazdem za granicę w celach zarobkowych. Na sali Kościańskiego Ośrodka Kultury zgromadziło się prawie 400 uczniów, którzy z uwagą, a czasami zaskoczeniem słuchali osobistych doświadczeń policjantów, zajmujących się problematyką handlu ludźmi w Holandii. Funkcjonariusze bardzo często spotykają naszych rodaków, którzy wiedzeni obietnicą szybkiego zarobku wyjechali do kraju tulipanów bez wcześniejszego sprawdzenia firmy pośredniczącej w zatrudnieniu lub przyszłego pracodawcy ogłaszającego się w internecie.
Irena de Ruig i Ben Terliun, specjaliści do spraw polityki migracyjnej i handlu ludźmi. Zachęcali do przemyślanych wyjazdów, wcześniejszego sprawdzenia jaką pracę mamy wykonywać i ustalenie z pracodawcą kwestii związanych z wynagrodzeniem.
Podczas spotkania nie obyło się również bez poruszenia tematyki narkotyków miękkich. Holandia kojarzy się z liberalnym podejściem dotyczącym narkotyków. Policjanta podkreśliła, że marihuana jest legalnie dostępna w specjalnych punktach. Posiadanie narkotyku na ulicy jest nielegalne. Ewentualna kontrola może zakończyć się rejestracją w policyjnym systemie informatycznym legitymowanej osoby.
Policjanci powiedzieli na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy za granicę. Wskazali instytucje i miejsca, gdzie można szukać pomocy w przypadku, gdy doszło już do przestępstwa związanego z nielegalnym zatrudnieniem. Funkcjonariusze podkreślali w swoim wystąpieniu, że trzeba być ostrożnym i starać się na chłodno analizować „kuszące” oferty pracy. Policjantka swój wykład poparła wieloma przykładami z własnej pracy, gdzie pomagała ofiarom handlu ludźmi.
Pierwszy blok przeznaczony był dla młodzieży. Następnie już w mniejszym gronie, policjanci spotkali się z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy, instytucji pomocowych, oraz samorządów lokalnych, do których mogą się zgłaszać ofiary handlu ludźmi. Chcemy w ten sposób pomóc we właściwej diagnozie i szybkiej poimocy ofiary handlu ludźmi, która może zgłosić się do instutucji.
Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu pomożemy osobom właściwie przygotować się, które w przyszłości planują wyjazd zarobkowy poza granice naszego państwa.