Jednośladem bezpiecznie do celu - Komunikaty/informacje - KPP Kościan

Komunikaty/informacje

Jednośladem bezpiecznie do celu

Cieplejsze dni sprawiły, że na ulicach pojawiło się więcej osób przemieszczających się jednośladami. Korzystanie z "dwóch kółek" jest dla wielu osób chwilą odskoczni od problemów dnia codziennego. Policjanci prowadzą działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu", której głównym celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród wszystkich uzytkowników dróg.

Większa liczba użytkowników spowodowała większą ilość zdarzeń z udziałem rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Najczęstszą przyczyną wypadków, których uczestnikami są rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści jest przede wszystkim: niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Wielu kierowców samochodów nieprawidłowo wyprzedza cyklistów, nie zachowując bezpiecznej odległości od wyprzedzanego pojazdu. Warto przypomnieć, że wyprzedzjąc rower powinniśmy zachować co najmniej 1 metr odstępu. Zbyt bliska odległość jest bardzo niebezpieczna, gdyż wyprzedzany cyklista może się wystraszyć, zachwiać a nawet przewrócić przez podmuch wiatru spowodowany przez wyprzedzający pojazd.

W ciągu kilku ostatnich dni doszło do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem rowerzystów. W Czempiniu mężczyzna jadący na rowerze stracił równowagę i przewracając się uderzył w jadącą z przeciwka rowerzystkę. Kobieta została przewieziona do szpitala z urazem nogi.

Wczoraj doszło do poważnego wypadku w Wonieściu. Wstępnie ustalono, że kierujący samochodem, prawdopodonie podczas wyprzedzania rowerzystki uderzył ją lusterkiem. Kobieta przewróciła się i z poważnym urazem nogi również trafiła do szpitala. Osoba która kierowała samochodem uczestniczącym w tym zdarzeniu odjechała z miejsca, nie udzielając pomocy poszkodowanej.

Pamiętajmy, że osobę jadącą na jednośladzie nie chronią poduszki powietrzne, strefy zgniotu, czy inne systemy bezpieczeństwa znane ze współczesnych samochodów. Każde zdarzenie, nawet wyglądające niegroźnie może spowodować poważne urazy.

Użytkownicy jednośladów powinni być wyposażeni w odpowiednie kaski z certyfikatem bezpieczeństwa. Kierujący motocyklami i motorowerami mają prawny obowiązek posiadania kasku w trakcie jazdy, natomiast rowerzyści, nie mają takiego obowiązku.  Zachęcamy jednak do ich używania, gdyż mają one znaczący wpływ na zabezpieczenie głowy przed urazami.

Warto też od czasu do czasu powtórzyć sobie zasady ruchu drogowego oraz zapoznać się z ich bieżącymi zmianami. Pamiętajmy, że oznakowanie w danym miejscu zawsze może ulec zmianie, dlatego zwracajmy uwagę na znaki i nie jeźdźmy ,,na pamięć”. 

 

 

PP/RN