Wyjście awaryjne, czyli jak zachowywać się w tłumie - Poznaj zło/Porady prewencyjne - KPP Kościan

Poznaj zło/Porady prewencyjne

Wyjście awaryjne, czyli jak zachowywać się w tłumie

Okres wakacyjny obfituje w liczne koncerty, mecze, imprezy. Największe z imprez przyciągają nierzadko setki tysięcy osób. Główna odpowiedzialność za bezpieczeństwo imprezy spoczywa na organizatorach oraz członkach służb porządkowych, jednak nawet najlepiej przygotowane wydarzenie nie będzie bezpieczne bez odpowiedniego zachowania jego uczestników.

Imprezy masowe- festiwale, mecze kojarzą się głownie z przyjemnymi przeżyciami jak zabawa, muzyka, świętowanie. Jednak na uczestnikówczyha też wiele niebezpieczeństw. Duże zbiorowiska ludzi przyciągają złodziei ikieszonkowców. Jest kilka sposobów by się przed nimi uchronić. Na podobnezgromadzenia powinniśmy zabierać ze sobą tylko niezbędne wartościowe przedmioty tj. dokumenty, pieniądze. Jeśli nie dysponujemy miejscem, w którym moglibyśmyzostawić cenne rzeczy i musimy wziąć je ze sobą, to starajmy się je rozmieszczać w kilku miejscach garderoby, ale nigdy w tylnej kieszeni. Unikajmyteż noszenia plecaków i torebek z tyłu i wybierajmy w to miejsce specjalnieprzygotowane torby turystyczne. Niewskazane jest afiszowanie się zawartościąportfela i pozostawianie rzeczy bez nadzoru.

Pamiętajmy, że będąc w stanie nietrzeźwości możemy łatwiejstać się ofiarą złodziei. Z drugiej strony, musimy być przygotowani na spotkanie osób pod wpływem alkoholu, dlatego warto jest przebywać w większejgrupie znajomych i wystrzegać się nawiązywania przygodnych znajomości.

Zdrowy rozsądek uczestników to podstawa. Eksperci twierdządzisiaj, że właśnie  jego brak wpłynął na tragedię podczas niemieckiego festiwaluLove Parade w 2010 roku, gdzie doszło do wybuchu paniki (19 ofiar śmiertelnych,340 rannych) . W przypadku zagrożenia nie możemy reagować na „żywioł”. Powinniśmynatychmiast powiadomić służby porządkowe, stosować się do ich poleceń ikomunikatów oraz kierować się do wyjść ewakuacyjnych oznaczonymi drogami. Nie utrudniajmy dojazdu służbom ratowniczym i w miarę możliwości zachowujmy spokój. Odradzamy także aby na podobną imprezę wybrać się na „żywioł”. Warto zapoznać się z regulaminem imprezy, tak by wiedzieć co zrobić w sytuacji zagrożenia,gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, czego nie wolno nam wnosić itd.

Znajdując się w dużych zbiorowiskach, szczególną uwagępowinniśmy zwracać na najmłodszych, którzy w tłumie łatwo mogą się zgubić.Bardzo ważne jest to, by pociechę wyposażyć w opaskę lub karteczkę z danymikontaktowymi rodziców oraz imieniem i nazwiskiem dziecka. Zwróćmy uwagę naubiór malucha- jaskrawy kolor koszulki czy charakterystyczna czapka mogą znacznie ułatwić ewentualne poszukiwania. Należy też wytłumaczyć maluchowi jak zachowywać się w razie takiej sytuacji i gdzie powinien się zgłosić.

W przypadku kradzieży, wystąpienia zagrożenia, zaginięcialub innych zdarzeń, informacje można zgłaszać do funkcjonariuszy ochrony lubbezpośrednio do policjantów. Można także skorzystać z telefonów alarmowych. Bądźmy rozważni! Przy imprezach gromadzących setki tysięcy ludzi nawet najlepiej wyszkolone służby nie zapewnią stuprocentowej ochrony. To od nas- uczestników zależy czy będziemy się bawić bezpiecznie.