Sala Tradycji KWP w Poznaniu - Po służbie - KPP Kościan

Po służbie

Sala Tradycji KWP w Poznaniu

sala_tradycji.pngOd  1 września 2011 r.  istnieje możliwość zwiedzania Sali Tradycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. To pomysł godny polecenia przedstawicielom wszystkich pokoleniom planujących „turystyczną eskapadę” do Poznania. Istnieje możliwość zwiedzania jej zarówno indywidualnie jak i w grupach zorganizowanych.

 

Ekspozycja mieści się  przy ul. Taborowej 22 i czynna jest we wtorki i czwartki w godzinach od 10.00 do 14.00. Ponieważ Sala znajduje się na terenie Oddziału Prewencji Policji, należy wcześniej uzgodnić termin wizyty pod numerem telefonu 61 84 127 50 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30).

Izba Tradycji i Historii Policji przy KWP w Poznaniu powstała przede wszystkim w oparciu o eksponaty zgromadzone przez jednego z naszych kolegów - podinsp. Zbigniewa Rogalę. W trakcie swojej długoletniej służby w wielkopolskim garnizonie podins. Rogala początku gromadził najdrobniejsze przedmioty i pamiątki związane z mundurem. Jego kolekcja, z każdym rokiem, rozrastała się o kolejne eksponaty. Mundury, motocykle, odznaczenia i fotografie wzbogacały jego zbiory. Kserokopie dekretów, ulotki, pamiątkowe tablice, a nawet sztandary, pozwalają dziś uchronić od zapomnienia czasy, w których żyli nasi poprzednicy. W zbiorach znalazły się także pojazdy policji państwowej, milicji obywatelskiej i policji, które niektórzy z nas jeszcze pamiętają, a których na drogach spotkać już nie można.

Zbiory gromadzono latami, wygrzebywano z zakamarków, przekazywane były przez inne osoby, kupowane z portali internetowych. Ostatecznie kolekcję podzielono i zgromadzono w  trzech tematycznych salach – policji II RP, milicyjną oraz generalską. Na próżno byłoby opisywać przedmioty zebrane w salach. Jest ich całe mnóstwo. Wśród nich znajduje się m. in. motocykl Junak M10m odwzorowany na oryginalnych częściach, będący jednocześnie najcięższym eksponatem. Cenną pamiątką jest także sztandar Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Poznaniu z 1947 roku, a także oryginalna tablica z napisem: Posterunek policji państwowej w Śremie, nosząca ślady uszkodzeń po łomie, który w rękach okupanta posłużył do odrywania jej ze ściany budynku. Obejrzeć można stanowisko dyżurnego, a w nim stary telefon, maszynę do pisania, kałamarz i mapę. Idąc dalej ujrzymy manekiny w umundurowaniu ORMO i ZOMO, w tym również spadochroniarza z całym ekwipunkiem. Są też miejsca upamiętniające naszych poległych kolegów, replika pomnika policjantów II RP woj. poznańskiego pomordowanych przez okupantów, a także nazwiska policjantów, którzy zginęli na służbie w tragicznych okolicznościach.

Pierwsi zwiedzający już opuścili mury naszej, policyjnej sali tradycji. W trakcie zwiedzania zaobserwować można było różne ich reakcje na zaprezentowane zbiory. Zdarzała się łezka w oku i sentymentalne zamyślenie. Przy innych  eksponatach kąciki ust obserwatorów unosiły się ku górze. Zgoła inaczej reagowało młodsze pokolenie, nie dowierzając, że takim sprzętem można było „utrzymać bezpieczeństwo”.