Debatowali o bezpieczeństwie imprez masowych - Debaty społeczne - KPP Kościan

Debaty społeczne

Debatowali o bezpieczeństwie imprez masowych

Data publikacji 05.04.2019

Wczoraj w sali widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury odbyła się debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Tematyka wczorajszego spotkania związana była z szeroko pojętym bezpieczeństwem w trakcie odbywających się imprez masowych na terenie powiatu kościańskiego.

Organizatorem wczorajszej debaty był Komendant Powiatowy Policji w Kościanie – insp. Andrzej Zakrzewski wspólnie z Dyrektorem Kościańskiego Ośrodka Kultury – Januszem Dodotem. Do wspólnego debatowania zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów lokalnych, sołtysów, klubów sportowych. Do wszystkich wysłaliśmy zaproszenia, na które odpowiedziało około 50 osób. W spotkaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec naszego powiatu zainteresowany tym zagadnieniem. Inspektor Zakrzewski otwierając spotkanie wskazał, że każdego roku na terenie powiatu odbywa się kilkanaście imprez masowych. Do tej pory nie doszło w trakcie ich trwania do żadnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu imprezy.

O uwarunkowaniach prawnych związanych z przygotowaniem i organizacją imprezy szczegółowo powiedział nadkom. Konrad Stróżyński – p.o. Naczelnika Wydziału Prewencji. Następnie st. kpt. Piotr Heygi z Sekcji ds. Kontrolno-Rozpoznawczych Państwowej Straży Pożarnej omówił, jakie wymogi musi spełnić organizator imprezy masowej występujący o wydanie opinii Komendanta PSP. W dalszej części debaty Zasępca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej – Andrzej Hertmanowski przedstawił zagadnienie pod kątem zabezpieczenia medycznego. Dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – Piotr Zielonka wskazał na właściwe zabezpieczenia imprezy pod kątem epidemiologicznym. Zastępca Komendanta PSP – st. bryg Andrzej Ziegler syntetycznie podsumował najczęściej spotykane nieprawidłowości z jakimi spotykają się strażacy.

Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślali, że istotą wczorajszego spotkanie jest bezpieczeństwo uczestników imprez odbywających się na terenie powiatu kościańskiego. Zachęcano do kontaktu z instytucjami, które wydają opinie przed przeprowadzeniem imprezy masowej, żeby wystrzec się błędów z właściwą organizacją. Podkreślono również, żeby starać się wybierać rzetelne i sprawdzone firmy, które dysponują właściwym zapleczem osobowym, jak i sprzętowym do właściwego zabezpieczenia imprezy.

Pamiętajmy, że za bezpieczeństwo podczas trwania imprezy masowej odpowiada jej organizator. Wszystkie służby, które wczoraj wystąpiły podczas debaty wspomagają organizatora dopiero na wyraźną jego prośbę i to w sytuacji gdy służby organizatora nie mogą już zapewnić porządku.

Mamy nadzieję, że wczorajsze spotkanie rozwiało chociaż część wątpliwości organizatorów imprez. Zachęcamy też do kontaktu ze służbami organizatorów imprez w razie jakichkolwiek wątpliwości. Wszystkim zależy na bezpiecznym przebiegu imprezy. Organizatorzy imprez pytali też jakie firmy wybrać do zabezpieczenia imprezy, czy to pod kątem ochrony, czy zabezpieczenia medycznego.

Komendant Powiatowy Policji kończąc spotkanie podziękował prelegentom a także zabranym na sali uczestnikom za udział w debacie.

Foto: BJ

  • Zdjęcie z debaty społecznej dot. bezpieczeństwa imprez masowych. Widok na stół prezydialny.
  • Zdjęcie z debaty dotyczącej bezpieczeństwa imprez masowych.
  • Zdjęcie z debaty dotyczącej bezpieczeństwa imprez masowych. Widok sali.
  • Rzut na sale i stół prezydialny podczas debaty społecznej dotyczącej bezpieczeństwa imprez masowych.