RAZEM BEZPIECZNIE WRACAMY DO SZKOŁY - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

RAZEM BEZPIECZNIE WRACAMY DO SZKOŁY

Data publikacji 30.08.2019

Beztroski czas wakacji dobiega już końca, czas więc przygotować się do przywitania nowego roku szkolnego. Aby czas powrotu do szkoły był bezpieczny dla nas i naszych dzieci nie zapominajmy o tym, jak wiele zagrożeń może spotkać zarówno nas jak i naszych najbliższych.

W tym szczególnym czasie nie możemy zapomnieć o niebezpieczeństwach związanych, m.in z powakacyjną podróżą do domu, wzmożonym ruchem na drogach, powrotem do środowiska szkolnego, a co za tym idzie nawiązywania nowych znajomości z rówieśnikami.

W ostatnie dni wakacji, szczególnie gdy warunki atmosferyczne sprzyjają korzystaniu z uroków ostatnich dni kończącego się lata, korzystamy z kąpielisk, rekracji nad wodą zapominamy jednak o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądu. Czas ten niestety sprzyja lekkomyślności młodych ludzi, którzy wbrew prawu zażywają kąpieli w miejscach niestrzeżonych, co może doprowadzić do tragedii. Warto zauważyć, iż od początku wakacji utonęło tylko w samej wielkopolsce 28 osób. Najczęstszą ich przyczyną był alkohol.

Nie zapominajmy o innych pokusach, w ostatnim czasie szczególnie modnych wśród młodzieży, jakimi są narkotyki i dopalacze. W celu osiągnięcia „wyższych doznań estetycznych” młodzież sięga po środki, które pozwalają im oderwać się od szarej rzeczywistości i uniosą ich w złudny świat szczęścia, radości. Nie tylko dom, ale i środowisko szkolne może częściowo wpływać na rozprzestrzenianie się nałogów. Część dzieci i młodzieży używa narkotyków po prostu z chęci odurzenia się. Robią to najczęściej podczas imprez, przyjęć, spotkań towarzyskich, a także z powodu nudy czy zwykłej ciekawości. Liczba zatruć każdego dnia rośnie.

Ważnym jest aby podczas powrotu z wakacji pamiętać o warunkach na drogach. Unikajmy pośpiechu, brawurowej jazdy, spożywania alkoholu i innych używek, dostosujmy prędkość do warunków jazdy. Pamiętajmy, że nasza nieostrożnośc może doprowadzić do śmierci czy kalectwa nie tylko nas ale i naszych najbliższych. Nie zapominajmy o innych uczestnikach ruchu: pieszych, rowerzystach, motocyklistach czy innych kierujących, o elementach odblaskowych, które powinni posiadać piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu, idąc po jezdni lub po poboczu. Zwróćmy uwagę na naszych najmłodszych, którzy ropoczynają naukę w szkole, rolą rodziców jest aby zapoznać swoje pociechy z drogą do szkoły, ze wskazaniem miejsc niebezpiecznych oraz przedstawieniem podstawowych zasad ruchu drogowego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym wielkopolska Policja w ostatnie dni sierpnia będzie prowadzic wzmożone działania prewencyjne, skoncentrowane na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczaniu przestępczości i demoralizacji osób nieletnich, a także negatywnych zachowań z ich udziałem. Pod szczególną obserwacją będą m.in. miejsca spożywania i sprzedaży alkoholu, a także dopalaczy. Ponadto działania profilaktyczne ukierunkowane na dzieci i młodzież wiązać się będą z częstszymi odwiedzinami policjantów w samych szkołach.

Wielkopolska Policja życzy uczniom bezpiecznego powrotu do szkoły!

Wydział Prewencji KWP w Poznaniu/RN