Nowa kategoria w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Nowa kategoria w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 07.02.2019

KMZB bo tak w skrócie określa się to narzędzie funkcjonuje już ponad dwa lata. Tylko w 2018r. mieszkańcy powiatu kościańskiego na mapie zaznaczyli 609 różnego rodzaju zgłoszeń. Każde kliknięcie było wnikliwie weryfikowane, tak żeby zgłoszony problem skutecznie rozwiązać. Mapa przez jej twórców jest modyfikowana, żeby lepiej spełniała swoją funkcję. W związku z tym w styczniu dodaną kategorię: „Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od września 2016 roku. Dzięki niej, każdy obywatel wygodnie, bez wychodzenia z domu może wskazać miejsca szczególnie zagrożone jego zdaniem. Zgłoszenie jest weryfikowane przez funkcjonariuszy, a w razie potrzeby w rozwiązanie zgłaszanego problemu angażujemy również inne służby i instytucje jeśli zachodzi taka potrzeba.

Przypominamy, że za pomocą KMZB nie należy wzywać pomocy czy pilnej potrzeby Policji. Tego typu zgłoszenia należy zgłaszać pod numerami alarmowymi. W ten sposób pomoc szybko pojawi się na miejscu.

20 stycznia 2019r. do kategorii mapy dodano kategorię zagrożeń o nazwie ”Miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej”, z wykorzystaniem której można przekazywać informacje o wszelkich zagrożeniach występujących w tego rodzaju miejscach (np. Escape Room, itp.)

Użytkownicy KMBZ mają możliwość wskazania miejsc działalności rozrywkowej, gdzie w ich ocenie występują nieprawidłości stwarzające zagrożenie  dla osób uczestniczących  w różnego rodzaju formach rekreacji. Żeby dokonać zgłoszenia należy wypełnić pole z opisem zagrożenia, co pozwoli na skuteczną jego weryfikację i eliminację.

Z uwagi na specyficzny charakter tego zagrożenia będzie ono widoczne na Mapie z chwilą jego potwierdzenia przez Policję.

Zachęcamy do zapoznania się z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o przemyślane zgłaszanie problemów za jej pośrednictwem. Pamiętajmy, że każde kliknięcie na mapie powoduje odpowiednie działania policjantów, a czasami również innych służb. KMZB można znaleźć klikając w link: https://mapy.geoportal.gov.pl/IMAPLITE/KMZBPUBLIC.HTML