Ciekawe informacje

II edycja ogólnopolskich działań ukierunkowanych na kontrolę oświetlenia zewnętrznego pojazdów.

Data publikacji 28.11.2017

Wielu kierowców nadal nie zwraca uwagi na źle działające oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Nieprawidłowo ustawione światła lub przepalona żarówka mogą znacząco wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

Funkcjonariusze ruchu drogowego od dzisiaj do 17 grudnia b.r. podczas kontroli drogowych będą zwracać szczególna uwagę na sprawność oświetlenia zamontowanego w pojeździe.

Zanim wyruszymy w drogę, warto włączyć światła i obejść samochód, żeby sprawdzić czy wszystkie lampy świecą. Pamiętajmy również, że nie można samodzielnie montować oświetlenia bez homologacji. W wielu współczesnych samochodach wymiana przepalonej żarówki wymaga wizyty w serwisie samochodowym co znacząco utrudnia błahą obsługę jaką powinna być naprawa oświetlenia. Starajmy się mimo tych trudności dbać o sprawne oświetlenie.

Wzorem poprzedniego roku, kierowcy będą mogli w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017r. bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdu na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Wiele stacji kontroli oferuje usługę ustawienia świateł bezpłatnie lub za symboliczną odpłatnością przez cały rok. W przypadku wątpliwości dotyczących właściwego ustawienia świateł warto rozwiać swoje wątpliwości odwiedzając stację kontroli pojazdów.