Tłumaczył że sprząta pole - odpowie za kradzież - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Tłumaczył że sprząta pole - odpowie za kradzież

Data publikacji 06.10.2017

Dzień po zgłoszeniu kradzieży, funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który w ciągu dwóch dni wywiózł kilkanaście ton kamieni polnych ze składowiska należącego do mieszkanki gm. Śmigiel. Policjantom tłumaczył, że chciał w ten sposób uporządkować niczyją hałdę.

W poniedziałek (02.10) do naszej komendy zgłosiła się mieszkanka gm. Śmigiel, która zawiadomiła, że nieznany sprawca ukradł z jej pola składowane tam polne kamienie. Zgłaszająca dodała, że na hałdzie mogło znajdować się kilkanaście ton kamieni. Ich wartość wyceniła na kwotę 1200zł.

Funkcjonariusze dzień po zgłoszeniu dotarli do 68-letniego mieszkańca gm. Śmigiel. Mężczyzna tłumaczył swoje zachowanie, że był przekonany, iż kamienie były niczyje i leżały w ogólnodostępnym miejscu. Zabierając je ze składowiska chciał zrobić porządek na polu. Hałda kamieni zniknęła z pola w ciągu dwóch dni, a zadanie wymagało kilku kursów ciągnika rolniczego z przyczepą. Mężczyzna przyznał się do winy. Potwierdził, że nie pytał nikogo, czy może zabrać pozostawione na polu kamienie.

Uważajmy w podobnych sytuacjach. Samo przekonanie, że leżące w jakimś miejscu od pewnego czasu niszczejące przedmioty, np elementy metalowe czy jak w opisywanym przypadku polne kamienie nie są nikomu potrzebne nie jest wystarczające do ich zabrania. Jeśli robimy to bez zgody właściciela, możemy  narazić się na odpowiedzialność karną.