Uważaj na oszustów bankowych - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Uważaj na oszustów bankowych

Data publikacji 04.10.2017

Funkcjonariusze do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją we wrześniu przyjęli kilka zgłoszeń, dotyczących utraty pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych pokrzywdzonych. Oszuści uzyskiwali dostęp do konta właściciela konta podczas logowania się na stronę banku. Bądźmy ostrożni korzystając z bankowości elektronicznej.

Sposób działania oszustów interenetowych ulega ciągłym modyfikacjom. Czasami proszą o podaniach danych w mailu. Innym razem podszywają się pod stronę banku łudząco przypominającą tę oryginalną. Funkcjonariusze zajmujący się przestępczością gospodarczą ostatnio przyjęli kilka zgłoszeń dotyczących działalności przestępców w sieci, którzy przez swoje działanie przelali z kont mieszkańców powiatu kościańskiego kilkanaście tysięcy złotych.

Podczas próby zalogowania się na stronę banku, na ekranie komputera pojawiał się dodatkowy komunikat, który nigdy wcześniej się nie wyświetlał. W celu potwierdzenia tożsamości, właściciel konta miał potwierdzić swoje dane poprzez wpisanie sms-kodu, który podczas logowania na stronę banku przychodził na telefon komórkowy. Wykorzystywali to przestępcy dokonując przelewów z przejętego konta klienta.

Przestrzegamy przed podawaniem dodatkowych danych; klikaniem w linki przychodzące na maila bądź tez logowanie się w sposób nietypowy, odbiegający od przyjętych standardów. Takie przypadki powinny wzbudzić naszą czujność. Fałszywa strona na pierwszy rzut oka nie różni się od tej właściwej banku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności strony, przerwijmy logowanie i skontaktujmy się ze swoim bankiem. Nie należy podawać ani odsyłać żadnych danych dotyczących logowania się na swoje konto w mailach przesyłanych na nasz adres mailowy.