Bezpieczne grzybobranie - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Bezpieczne grzybobranie

Data publikacji 31.08.2017

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzyby musimy pamiętać o kilku kwestiach. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad.

Pamiętajmy:

1. Przed wycieczką do lasu poinformujmy swoich bliskich w jakich okolicach będziemy zbierać grzyby oraz określmy przybliżony czas powrotu. Musimy mieć świadomość, iż podczas zbierania grzybów można łatwo stracić orientację i zgubić się w lesie, nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie, pamiętajmy, aby mieć przy sobie elementy odblaskowe.

2. Jeżeli jest to możliwe, zabierajmy ze sobą telefon komórkowy, dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli wezwać pomoc,

3. Unikajmy samotnych wypraw do lasu, najlepiej wybrać się większą grupą.

4. Regularnie sprawdzajmy czy ktoś z naszej grupy za daleko się nie oddalił. Dobrze jest mieć ubrania z elementami odblaskowymi, ponieważ w sytuacji, kiedy będziemy potrzebować pomocy, łatwiej będzie nas znaleźć.

5. Wybierając się do lasu samochodem nie zostawiajmy w nim żadnych wartościowych przedmiotów, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Nie zapomnijmy zamknąć pojazdu i pamiętajmy, gdzie zaparkowaliśmy. Do parkowania swoich pojazdów unikajmy miejsc mało uczęszczanych.

6. Będąc w lesie pamiętajmy, aby nie pozostawiać śmieci, nie palić ognisk czy też nie rzucać niedopałków papierosów.

7. Nie zbierajmy grzybów, których nie znamy i nie jesteśmy pewni ich właściwości