Jak przewozisz swoje dziecko? - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Jak przewozisz swoje dziecko?

W ramach „Tygodnia bezpieczeństwa” policjanci z KPP w Kościanie sprawdzali pod szkołami i przedszkolami jak rodzice przewożą swoje pociechy w samochodach. Ujawnione wykroczenia tym razem kończyły się pouczeniem i wręczeniem zakładek z numerami alarmowymi małym pasażerom.

Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką przeprowadzali pogadanki w szkołach i przedszkolach na temat bezpieczeństwa na drodze. Kolejnym elementem było sprawdzenie w rejonach szkól i przedszkoli w jaki sposób są przewożeni najmłodsi pasażerowie w samochodach.  Policjanci sprawdzali czy dzieci siedzą w fotelikach lub na siedziskach zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kontrole odbywały się losowo. Działania pokazały, że wielu rodziców podchodzi z dużym dystansem do bezpieczeństwa swoich pociech. Ujawniono wiele przypadków, gdzie dzieci nie siedziały w fotelikach mimo takiego wymogu, nie miały również zapiętych pasów bezpieczeństwa. Rodzice tłumaczyli swoje zachowanie pośpiechem, roztargnieniem, czasami też mówili policjantom, że dziecko nie lubi siedzieć w foteliku.

Działania będą kontynuowane. Kolejne kontrole pod tymi samymi szkołami i przedszkolami będą kończyć się nałożeniem mandatu karnego na niesfornego rodzica. Pamiętajmy, że dziecko naśladuje nasze zachowania. Jeżeli sami nie zapinamy pasów przed wyruszeniem w drogę, to ciężko będzie nam to wyegzekwować od małego pasażera.

Zapięcie pasów to kilka sekund a może uratować życie.