Od przedszkola do seniora - dziękujemy - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Od przedszkola do seniora - dziękujemy

Z okazji „Dnia Babci i Dziadka” wraz z Państwową Strażą Pożarną Kościanie oraz Fundacją „Votum” zorganizowaliśmy akcję „Od przedszkola do seniora”. Oprócz sprzętu i wyposażenia obu formacji, goście mogli poznać to co funkcjonariusze robią podczas codziennej służby.

Oferta strażaków i policjantów  przypadła gościom do gustu. Strażnicę odwiedziło ponad 240 osób, wśród których dominowali  Seniorzy  z wnukami. Nie zabrakło także innych zainteresowanych, którzy pytali o sprawy bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, o możliwości podjęcia służby w jednej czy drugiej formacji, o to z czym spotykamy się podczas codziennej służb.

Najmłodsi mogli spotkać się z  sierżantem „Pyrkiem”, który prócz porad prewencyjnych częstował cukierkami.  Były także edukacyjne kolorowanki. Dla seniorów nie zabrakło też dobrych rad jak ustrzec się przed złodziejem czy oszustem. Poruszano także tematy mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdy, kto wykazał się cierpliwością otrzymał informator dotyczący udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz opaskę odblaskową. Ponadto propagowano przedsięwzięcie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci rozdawali ulotki i tłumaczyli jak posługiwać tą aplikacją.

Strażacy duży nacisk położyli na zagrożenia  z jakimi spotykamy się  o tej porze roku. W ramach akcji „Czad i ogień – obudź czujność” specjalny blok dedykowany był zabezpieczeniu domów i mieszkań przed pożarem i tlenkiem węgla. W domku edukacyjnym dzieci pilnie obserwowały to co może się wydarzyć po wybuchu pożaru w mieszkaniu, ucząc się jednocześnie jak należy wówczas się zachować.   Dorośli, którzy po wysłuchaniu pogadanki  wypełnili konkursowe ankiety mogli wygrać czujki tlenku węgla. Strażacy mówili także  o tym,  jak niebezpieczne jest korzystanie ze ślizgawki na rzece, stawie czy jeziorze i jak należy się zachować jeśli pod kimś załamie się lód.

Wszystkie materiały profilaktyczne oraz czujki tlenku węgla ufundowało Starostwo Powiatowe w Kościanie.

Również w sobotę  chętni  mogli poczuć się ratownikami, oddając krew w specjalnym autobusie  poznańskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Aktywność krwiodawców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wśród krwiodawców nie zabrakło uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu kościańskiego, policjantów a także strażaków PSP i OSP.  W wyniku akcji zebrano niespełna  20 litrów krwi. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel  serdecznie dziękujemy. Słowa podziękowania należą się także lokalnym mediom, które pomogły nam w rozpropagowaniu akcji. Być może będzie to kolejne cykliczne działanie, bo już pierwsza edycja spotkała się z szerokim zainteresowaniem.

Mamy nadzieję, że sobotni czas spędzony w strażnicy wszystkim pozostanie na długo w pamięci a przekazane rady i ostrzeżenia pozwolą Juniorom i Seniorom wieść długie i szczęśliwe życie – czego szczerze życzymy!