Dopalacze - czy naprawdę warto? - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

Dopalacze - czy naprawdę warto?

W grudniu kilku młodych mieszkańców naszego powiatu trafiło na Szpitalny Oddział Ratunkowy z objawami zatrucia organizmu nieznaną substancją. Policjanci badający okoliczności zatrucia szybko ustalili, że osoby te wcześniej zażywały dopalacze.

Ostatni przypadek został zgłoszony do naszej jednostki 27 grudnia 2016r. Na oddział ratunkowy trafił wtedy 18-letni mieszkaniec gm. Śmigiel z obawami zatrucia. Policjanci ustalili, że młody mężczyzna zażył wcześniej dopalacze kupione w sklepie działającym poza terenem powiatu kościańskiego.

Na początku grudnia do szpitala trafił 21-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego z poważnym zatruciem organizmu. Walka o jego życie zakończyła się 23 grudnia 2016r. Mężczyzna zmarł w szpitalu. Również on zażył wcześniej dopalacze kupione przez internet.

Policjanci zawsze starają się ustalić, jak osoby weszły w posiadanie dopalaczy, gdzie je kupiły. Często nie chcą zdradzić źródła zakupu, czując fałszywe zobowiązanie wobec sprzedawcy. Sklepy często funkcjonują w sieci internet i są zarejestrowane na serwerach poza granicami Polski, co utrudnia pracę organom ścigania. 

Wielokrotnie podczas spotkań z młodzieżą w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych policjanci zajmujący się profilaktyką informowali o szkodliwości dopalaczy i narkotyków. Nasza komenda bierze udział w projekcie „Dopalacze niszczą życie”. Apelujemy do wszystkich, bez wglądu na wiek, żeby zastanowić się, zanim spróbujemy specyfiku zakupionego  w sklepie z dopalaczami, lub przez internet. Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi o radościach i smutkach. Troska i zainteresowanie rodzica jest bezcenne.