I kwartał na drogach powiatu - podsumowanie - Komunikaty/informacje - KPP Kościan

Komunikaty/informacje

I kwartał na drogach powiatu - podsumowanie

Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu kościańskiego w I kwartale 2018r.

W I kwartale bieżącego roku na drogach powiatu zaistniały łącznie 224 zdarzenia drogowe, w tym: 16 wypadków drogowych oraz 208 kolizji drogowych. W wypadkach rannych zostało 20 osób. Żadna osoba nie zginęła.

W stosunku do ubiegłego roku, na drogach powiatu kościańskiego doszło do mniejszej liczby wypadków. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku odnotowaliśmy 16 wypadków drogowych, w których rannych zostało 20 osób. Rok wcześniej doszło do 19 wypadków, w których obrażenia odniosło 21 osób. W pierwszym kwartale tego roku w wypadkach nie zginała żadna osoba. Rok wcześniej  w wypadkach śmierć poniosła jedna osoba.

Przez pierwsze trzy miesiące tego doku na drogach powiatu doszło do 208 kolizji drogowych. Jest to więcej niż przed rokiem. Bardzo dużo kolizji, to najechanie na tył poprzedzającego pojazdu. Apelujemy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów i cierpliwość na drodze, zwłaszcza w obecnej sytuacji, związanej z utrudnieniami w ruchu na terenie Kościana. Dużo zdarzeń odnotowujemy na obwodnicy Kościana, gdy pojazdy zbliżają się do ronda w Kiełczewie.

 

PRZYCZYNY

Najczęstsze przyczyny powstawania zdarzeń drogowych z winy kierujących

 

 

2017

2018

Nieudzielenie pierwszeństwa

24

38

Niezachowanie bezpiecznej odległości

25

32

Nieprawidłowe cofanie

16

15

Niedostosowanie prędkości

17

45

 

MIEJSCA

Najwięcej zdarzeń drogowych odnotowaliśmy na drodze krajoiwej K5. W pozostałych przypadkach rozkład geograficzny zaistniałych zdarzeń drogowych nie pozwala na wyciągniecie wniosków umożliwiających wytypowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych. W ocenianym okresie czasu odnotowaliśmy znaczny wzrost zdarzeń drogowych o charakterze tzw. szkód komunikacyjnych – różnego rodzaju najechania na nieuruchomione pojazdy, które miały miejsce przede wszystkim na terenie parkingów przy obiektach handlowych.

 

NIETRZEŹWI

W I kwartale  br. policjanci KPP w Kościanie ujawnili na terenie naszej jednostki łącznie 46 kierujących pod wpływem alkoholu. Z tego 26 kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 20  kierujących innymi pojazdami. Nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 2 zdarzeń drogowych. W analogicznym okresie ubiegłego roku zatrzymaliśmy łącznie 49 kierujących po alkoholu (p. mechaniczne – 31, inne - 18)

 

 

PIESI  I ROWERZYSCI

W ocenianym okresie odnotowaliśmy 10 zdarzeń z udziałem pieszych (5 wypadków i 5 kolizji). Rannych w tych wypadkach zostało 6 pieszych (w jednym z przypadków pojazd na przejściu dla pieszych  "wjechał" w dwie osoby). Według statystyk, najbardziej niebezpiecznym dniem dla pieszych był czwartek – 4 zdarzenia. Drugim w kolejności była sobota - 3 zdarzenia.

W ubiegłym roku odnotowaliśmy w tym okresie czasu 6 zdarzeń z udziałem pieszych (5 wypadków, jedną kolizję), najczęściej dochodziło do nich w piątek – 4.

W I kwartale odnotowaliśmy jeden wypadek z udziałem rowerzysty, w analogicznym okresie ubiegłego roku doszło do 1 wypadku i jednej kolizji.

 

SPRAWCY

 

            Wiek

2017

2018

18-24

21

38

25-39

39

77

40-59

22

30

60+

16

20

 

Pojazdy

2017

2018

ciągnik rolniczy

 

1

sam. ciężarowy < 3,5 T

9

15

sam. ciężarowy > 3,5 T

13

12

sam. osobowy

92

154

motorower

1

 

nieustalony

9

16

 

 

OFIARY

Spośród uczestników  zdarzeniach drogowych w I kwartale br., obrażeń doznało 8 podróżujących samochodami osobowymi, 5 pieszych, 1 rowerzysta. W ubiegłym roku w analogicznym okresie czasu byli to: 7 podróżujących samochodem osobowym, 5 pieszych, jeden kierowca samochodu ciężarowego i jeden rowerzysta.

          

CZAS

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło w piątki – 51 (2 wypadki, 49 kolizji) następnie w środy – 38 i wtorki – 37. W analogicznym okresie ubiegłego roku "najbardziej niebezpiecznym dniem na drodze" był wtorek – 33 zdarzenia (6 wypadków, 27 kolizji) następnie piątek – 29 i poniedziałek – 25.

Polepszające się warunki pogodowe z pewnością będą zachęcać do mocniejszego naciśnięcia gazu. Pamiętajmy, ze oprócz nas, na drodze są jeszcze inni użytkownicy, którzy mogą nie być tak dobrymi kierowcami, mogą mieć gorszy samochód albo zwyczajnie gorszy dzień. Nasze właściwe zachowanie na drodze w skrajnych przypadkach może uratować nas samych a także innych uczestników ruchu.