UWAGA NA OSZUSTÓW! - Ciekawe informacje - KPP Kościan

Ciekawe informacje

UWAGA NA OSZUSTÓW!

Data publikacji 20.02.2019

W ostatnim czasie na terenie województwa wielkopolskiego Policja odnotowuje kolejne przypadki oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Ofiarami zazwyczaj stają się osoby starsze, które ulegają presji czasu wymuszanej przez oszustów, podając się za najbliższych w nagłej potrzebie lub informują, że są policjantami.

Do tego typu sytuacji doszło między innymi w ostatnich dniach na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.  58-letnia mieszkanka powiatu kościańskiego w telefonicznej rozmowie z mężczyzną, który podał się za funkcjonariusza Policji przekazała login i hasło do konta bankowego. Po wyłudzeniu tych danych rozmówca dokonał przelewu znacznej kwoty pieniędzy.

Pamiętajmy, że metody wyłudzania pieniędzy są różne. Oszuści dzwonią do swoich ofiar, wymyślając rozmaite historie, które powodują często obawę o najbliższych tj. wypadek samochodowy, choroba. Rozmowa jest prowadzona w taki sposób, by ofiara nie miała czasu na przemyślenia, żądając przy tym określonej kwoty pieniędzy.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność!

Nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Nie informujmy o ilości pieniędzy, które mamy w domu, a także o oszczędnościach, które posiadamy na koncie w banku.

Prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

Znajdując się w tego typu sytuacji należy ZAWSZE upewnić się czy faktycznie dzwonił ktoś z rodziny, kontaktując się z tą osobą bezpośrednio lub dzwoniąc do niej pod znany nam do tej pory numer telefonu!

Przed wykonaniem połączenia należy rozłączyć się z dotychczasowym rozmówcą!!!

Telefon od policjanta lub osoby najbliższej, gdzie proszeni jesteśmy o pieniądze powinien od razu wzbudzić podejrzenie o próbie oszustwa.

W przypadku podejrzanych sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z Policją.

Podajemy numer telefonu stacjonarnego do dyżurnego KPP w Kościanie- 655116211.